czwartek, 18 czerwca 2015

Ekologia dzieciństwa Andre Sterna



I słowa dotrzymali! Arno i Andre Stern przybyli i zdobyli edukacyjny Wrocław. Tak po prostu. Z samych siebie. Swoim wnętrzem i zewnętrzem. Bez strategii. Bez ideologii. Bez systemu. Sobą. Byciem. Istnieniem.

Ale od początku...

Sala pełna. Wypełniona małymi i dużymi istotami. Wrzawa i krzyk.

https://www.facebook.com/Marta.Piskorek.Photography?fref=ts

Są. Wreszcie. Skromność Arno i spontaniczność Andre.

https://www.facebook.com/Marta.Piskorek.Photography?fref=ts

I Andre zaczął mówić.

https://www.facebook.com/Marta.Piskorek.Photography?fref=ts

I nie powiedział niczego nadzwyczajnego. Tylko tyle, że dziecko jest i jest spełnione, i prawdziwe. Istnieje w wyjątkowej sytuacji bycia w kontakcie ze swoim wnętrzem, w idealnej koegzystencji potrzeby i jej zaspokojenia, w byciu tu i teraz. W pełnym entuzjazmie i zachwycie, w wolności i przyjemności.

Użył też metafory o kiełkowaniu i wzroście pestki mango, by zilustrować l'ecologie de l'enfance, ekologię dzieciństwa. Czy mówimy, że pestka jest cudowna i jakże fantastyczna, bo potrafi wypuścić korzenie i łodygę? Nie. Wiemy, że to jej natura. I takie też jest dziecko. W odpowiednich warunkach rośnie, wzrasta, idzie w górę, pnie się wzwyż, bo taka jest jego natura.

Dziecku trzeba pozwolić iść w świat. Podnieść, gdy upadnie, ale nie zatrzymywać. Bo tylko doświadczając nowego może poznawać. Wtedy zachwyt światem zadziała jak nawóz. Odżywi mózg, dostarczy koniecznych dla intelektualnego życia składników. I genialność uaktywni się w entuzjazmie.

Nauka przez zabawę, w euforii i szczęściu, bez zakazu i nakazu, w zgodzie ze światem, a nie przeciw niemu to postawa edukacyjna, nie metoda. Wyjście od samego dziecka i tylko dziecka.

I była też anegdotka o tym, jak Antonin, syn Andre zmienił życie pewnego rolnika... Bo go zauważył, bo zachwycił się jego kombajnem...

I było też niewiele o wyjątkowości dzieciństwa Andre, a wiele o szczęściu, jakie Andre miał będąc dzieckiem rodziców, którzy tylko z nim i przy nim byli.

https://www.facebook.com/Marta.Piskorek.Photography?fref=ts

fb l'ecologie de l'enfance:
https://www.facebook.com/ecologiedelenfance




2 komentarze:

  1. POLSKA strona Ekologii Dzieciństwa:
    ekologiadziecinstwa.com
    https://www.facebook.com/ekologiadziecinstwa
    Zapraszamy

    OdpowiedzUsuń